The figure below shows electric potential V along an x axis. The scale of the ve
ID: 3893907 • Letter: T
Question
The figure below shows electric potential V along an x axis. The scale of the vertical axis is set by Vs = 20.0 V. A proton is to be released at x = 3.5 cm with initial kinetic energy 8.94 eV.
(a) If it is initially moving in the negative direction of the axis, does it reach a turning point (if so, what is the x coordinate of that point) or does it escape from the plotted region (if so, what is its speed at x = 0
(b) If it is initially moving in the positive direction of the axis, does it reach a turning point (if so, what is the x coordinate of that point) or does it escape from the plotted region (if so, what is its speed at x = 6.0 cm)?
(c) What is the magnitude F of the electric force on the proton if the proton moves just to the left of x = 3.0 cm?
(e) What is F if the proton moves just to the right of x = 5.0 cm?
IMAGE URL: http://www.webassign.net/hrw9/24-p-058.gif
Will you show the work for the answers to this question?
Explanation / Answer
a) Initial energy = (8.94+6.66) eV = 15.606eV so it can not escape plotted region, turning point is at: x = 1.659_______________ b) yes it will escape, with speed = 7.3 x 10^13 m/s__________________c) 1.07 x 10^-18 N in positive direction of x_________e) 7.1 x 10^-19 N along negative direction of x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.