A 3.2-kg block is hanging stationary from the end of a vertical spring that is a
ID: 3893918 • Letter: A
Question
A 3.2-kg block is hanging stationary from the end of a vertical spring that is attached to the ceiling. The elastic potential energy of this spring-block system is 1.8 J. What is the elastic potential energy of the system when the 3.2-kg block is replaced by a 5.0-kg block?A 3.2-kg block is hanging stationary from the end of a vertical spring that is attached to the ceiling. The elastic potential energy of this spring-block system is 1.8 J. What is the elastic potential energy of the system when the 3.2-kg block is replaced by a 5.0-kg block?
A 3.2-kg block is hanging stationary from the end of a vertical spring that is attached to the ceiling. The elastic potential energy of this spring-block system is 1.8 J. What is the elastic potential energy of the system when the 3.2-kg block is replaced by a 5.0-kg block?
Explanation / Answer
? weight p1=m1*g =k*x1, and p2=m2*g =k*x2;
? also U1=0.5*k*x1^2 =1.8 J, and U2=0.5*k*x2^2;
? thus p2/p1= m2/m1 = x2/x1, and U2/U1 = (x2/x1)^2=
=(m2/m1)^2, hence U2 =U1*(m2/m1)^2 = 1.8*(5/3.2)^2 =4.3 J;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.