One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passi
ID: 3894738 • Letter: O
Question
One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passing through a pinhole in the shade and making a small patch of light on the far wall. Having recently studied optics in your physics class, you're not too surprised to see that the patch of light seems to be a circular diffraction pattern. It appears that the central maximum is about 3cm across, and you estimate that the distance from the window shade to the wall is about 3m .
Knowing that the average wavelength of sunlight is about 500 nm, estimate the diameter of the pinhole.
Explanation / Answer
This would be related to the diffraction pattern for a circular aperture. If illuminated by a single wavelength, the angle for the first minimum (which would define the ending of the central maximum) is
Angle = Arcsin(1.22*WL/D)
where:
WL = wavelength
D = aperture diameter
So:
sin(Angle) = 1.22*WL/D
Since
sin(Angle) = 3 cm/(3 m) = 1/100
WL = D*sin(Angle)/1.22
= D/(100*1.22)
= D/122
b) Diameter of pinhole:
D = 122 * WL
= 122 * 500 nm
= 0.61e5*e-9 m
= 0.61e-4 m
= 0.061 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.