The figure shows a stationary conductor, whose shape is similar to the letter \"
ID: 3896207 • Letter: T
Question
The figure shows a stationary conductor, whose shape is similar to the letter "e" (a = 47.1 cm), that is placed in a constant magnetic field of magnitude B = 0.590 T directed out of the page.
A 47.1 cm long, straight conducting rod pivoted about point O rotates with a constant angular speed of 2.33 rad/s. Determine the induced EMF in loop POQ.
If the conducting material has a resistance per unit length of 5.80 ?/m, what is the magnitude of the induced current in loop POQ at t = 0.275 s?
Explanation / Answer
emf : 1.161 V
current : 0.0675
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.