A supplier to Toyota stamps out parts using a press. Changing a part type requir
ID: 389649 • Letter: A
Question
A supplier to Toyota stamps out parts using a press. Changing a part type requires the supplier to change the die on the press. This changeover currently takes two hours. The supplier estimates that each hour spent on the changeover costs $200. Demand for parts is 1,000 per month. Each part costs the supplier $100, and the supplier incurs an annual holding cost of 25%.
Determine the optimal production batch size for the supplier.
Toyota wants the supplier to reduce its batch size by a factor of 4; that is, if the supplier currently produces Q parts per batch, Toyota would like them to produce Q/4 parts per batch. What should the supplier do in order to achieve this result? (In other words, what setup time creates a scenario in which the optimal batch size drops to ¼ of its current level?)
Explanation / Answer
Annual demand = 12*1000 = 12000
Fixed setup cost, S = 2*200 = $ 400
Holding cost, H = 100*25% = $ 25
Optimal production batch size, Q = SQRT(2DS/H)
= SQRT(2*12000*400/25)
= 620
Target batch size as per Toyota requirement = Q/4 = 620/4 = 155
In the equation of EOQ, we see that Batch size (Q) is directly proportional to square root of setup cost.
Therefore, if Q is reduced by a factor of 4, then setup cost should reduce by a factor of 16
Target setup cost = 400/16 = $ 25
Each hour of setup costs $ 200
Therefore, target setup time = 25/200 = 0.125 hours or 7.5 minutes
Therefore, supplier should achieve a setup time of 7.5 minutes so that optimal batch size drops to 1/4th of its current level.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.