The rectangular loop in the drawing consists of N = 72 turns and carries a curre
ID: 3897700 • Letter: T
Question
The rectangular loop in the drawing consists of N = 72 turns and carries a current of I = 2.7 A. A 1.1-T magnetic field is directed along the +y axis. The loop is free to rotate about the z axis. (? = 19°)
(a) Determine the magnitude of the net torque exerted on the loop.
N · m
(b) State whether the 19° angle will increase or decrease.
the angle increases the angle decreases
A rectangular current loop is located near a long, straight wire that carries a current of IW = 14 A (see the drawing). The current in the loop is IL = 23 A. Determine the magnitude of the net magnetic force that acts on the loop.
N
Explanation / Answer
1.
Area
A=0.7*0.5 =0.35 m^2
the angle o between the normal to the plane of the loop and the magnetic field is
o=90-19=71 degrees
The Torque on the loop is given by
T=NIABsin(o)
T=72*2.7*1.1*0.35*sin71
T=70.77 N-m
b)
when a current-carrying loop is placed in a magnetic field, the loop tends to rotate such that its normal becomes aligned with the magnetic field. The normal to the loop makes an angle of 71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.