Suppose you inherit 3.00 mol of gold from your uncle (an eccentric chemist) at a
ID: 3897823 • Letter: S
Question
Suppose you inherit 3.00 mol of gold from your uncle (an eccentric chemist) at a time when this metal is selling for $14.75 per gram.(a) To the nearest dollar, what is this gold worth?
(b) If you have your gold formed into a spherical nugget, what is its diameter?
Suppose you inherit 3.00 mol of gold from your uncle (an eccentric chemist) at a time when this metal is selling for $14.75 per gram.
(a) To the nearest dollar, what is this gold worth?
(b) If you have your gold formed into a spherical nugget, what is its diameter?
Explanation / Answer
a)molar weight of gold=196.96 grams/mole
so you have weight=196.96*3=590.88 grams
so worth=14.75*588=$8715.48
b)density of gold=19.3 gram/cm^3
so volume=30.6155 cm^3
let radius=r
then (4/3)*pi*r^3=30.6155
r=1.94 cm
diameter=3.881 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.