A 10 kg box, initially at rest, moves along a frictionless horizontal surface. A
ID: 3897926 • Letter: A
Question
A 10 kg box, initially at rest, moves along a frictionless horizontal surface. A horizontal force to the right is applied to the box. The magnitude of the force changes as a function of time as shown.
1. Rank the impulse applied to the box by this force during each 2-second interval indicated below.
A. 0 to 2 s B. 2 to 4 s C. 4 to 6 s D. 6 to 8 s E. 8 to 10 s '
Explain your reasoning?
2. Assume no other horizontal forces act on the box. If the box was initially moving at 5.0 m/s to the left at t = 0 s, what is its speed at: (show your work!)
a. t = 2.0 s
b. t = 4.0 s
c. t = 6.0 s
d. t = 8.0 s
e. t = 10.0 s
Explanation / Answer
1. The area under the curve is the impulse
The area under the curve is0-2 secs 1/2 *2 *2 = 2 N.s
2-4 secs 2 *2 = 4 N.s
4-6 secs 2 + 1 = 3N.s
6-8 secs 1.25 N.s
8-10 secs is 0 N.s
This is the largest area in the curve and hence the largest impulse
Answer is 2 to 4 seconds
2.
change in momentum = impulse
m(v - u) = impulse till that point
a) 10(v - 5) = 2
v = 5.2 m/sec
b) 10(v - 5) = 2+4
v = 5.6 m/sec
c) 10(v - 5) = 2+4+3
v = 5.9 m/sec
d) 10(v - 5) = 2+4+3+1.25
v = 6.025 m/sec
e) 10(v - 5) = 2+4+3+1.25
v = 6.025 m/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.