The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical s
ID: 3899141 • Letter: T
Question
The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours (A?h). A 50 A?h battery can supply a current of 50 Afor 1.0 h, or 25 A for 2.0 h, and so on.
A) What total energy can be supplied by a 13
V , 60A?h battery if its internal resistance is negligible?
Answer= ...... J
B) What volume (in liters) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900
kg/m 3.)
Answer= ........ L
C) If a generator with an average electrical power output of 0.45
kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?
Answer= ........ h
Explanation / Answer
A) energy = power*time
= V*I*time
= 13*60*3600
= 2.808*10^6 J
B)
heat combusion of gasoline = 4.5*10^7 J/kg
m*4.5*10^7 = 2.808*10^6
m = 6.24*10^-2
volume = mass/density
= 6.24*10^-2/900
= 6.9333*10^-5 m^3
= 6.9333*10^-2 L
= 0.06933 L
C) Energy = power*time
==> time = energy/power
= 2.808*10^6/(0.45*10^3)
= 6.24*10^3 s
= 6.24*10^3/3600
= 1.7333 h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.