Can you please answer the question iPad 2:08 PM 97% instructure-uploads. s3.amaz
ID: 3899454 • Letter: C
Question
Can you please answer the question
Explanation / Answer
velocity of incident sphere before hitting targer sphere = sqrt(2gH) = sqrt(2x9.8x.13) =1.596 m/s time taken to fall 1m = sqrt(2h/g) = sqrt(2x1/9.8) = 0.452 s
d = 1.596 x .452 = 0.721 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.