A car starts from rest and accelerates around a flat curve of radius R = 31 m. T
ID: 3901360 • Letter: A
Question
A car starts from rest and accelerates around a flat curve of radius R = 31 m. The tangential component of the car's acceleration remains constant at at = 3.4 m/s2, while the centripetal acceleration increases to keep the car on the curve as long as possible. The coefficient of friction between the tires and the road is ? = 0.94. What distance does the car travel around the curve before it begins to skid? (Be sure to include both the tangential and centripetal components of the acceleration.)
A) 38.1 m
B) 39.1 m
C) 31.1 m
D) 37.1 m
Please explain your answer. thank you
Explanation / Answer
max speed when u m g = sqrt( (mv^2/r)^2 + 3.4^2)
0.94*9.81 = sqrt( (v^2/31)^2 + 3.4^2)
v= at
0.94*9.81 = sqrt( (v^2/31)^2 + 3.4^2)
v=16.3 m/s
16.3^2 = 2*3.4*x
x = 39.1
so B)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.