A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12.0 m / s . She hits a
ID: 3901378 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12.0m/s . She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 10.0m/s . The ball rebounds at 42.0m/s .How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision.If the tennis ball and racket are in contact for 8.00ms
what is the average force that the racket exerts on the ball?
What is the target's speed just afterthe bullet emerges?
please give all steps and details!
Explanation / Answer
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
1000 * 12 + 60 * (-10) = 1000 * v1 + 60 * 42
v1 = 8.88 m/s
I = F* (delta t)
I = m (delta v)
F * (delta t) = m * (delta v)
F = m * (delta v)/(delta t)
F = 0.060 kg * (42 m/s + 10 m/s)/0.008 s
F = 390 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.