Check my work Problem 6-7 Johnson Industries received a contract to develop and
ID: 391025 • Letter: C
Question
Check my work Problem 6-7 Johnson Industries received a contract to develop and produce four high-intensity long-distance recelver/transmitters for cellular telephones. The first took 2,000 labor hours and $39,000 worth of purchased and manufactured parts; the second took 1,520 labor hours and $33,540 in parts; the third took 1,320 labor hours and $30,860 in parts; and the fourth took 1125 labor hours and $28170 in parts Johnson was asked to bid on a follow-on contract for another dozen receivertransmitter units. (Hint: There are two learning curves-one for labor and one for parts.) Use Exhibit 6.5 a. How many labor hours should Johnson estimate are needed for the additional 12 units? (Round your answer to the nearest whole number.) hours b. How much should Johnson estimate the parts cóst will be for the additional 12 units? (Round your answer to the amount.)Explanation / Answer
For Labour Hours
1st Unit require 2000 Hr while 2nd require 1520 Hr.
Learning from unit 1 to 2 = 1520/2000 = 76%
2nd Unit require 1520 Hr while 4rth require 1125 Hr.
Learning from unit 2 to 4 = 1125/1520 = 74%
Average learning = (76% + 74%) / 2 = 75%
Using exhibit , for 16th unit = 7.635
for 4rth unit = 2.946
For 16 unit , T16 = 7.635*2000 = 15270
For 4 unit , T4= 2.946*2000=5892
So T12 = 15270-5892 = 9378 Hrs
b) Cost
1st Unit require $39000 while 2nd require $33540
Learning from unit 1 to 2 = 39000/33540 = 86%
2nd Unit require $33540 while 4rth require 28170
Learning from unit 2 to 4 = 33540/28170 = 84%
Average learning = (86% + 84%) / 2 = 85%
Using exhibit , for 16th unit = 10.38
for 4rth unit = 3.345
For 16 unit , T16 = 10.38*39000 = $404820
For 4 unit , T4= 3.345*39000= $130455
So T12 = $404820-$130455 = $274365
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.