This Question: 2 pts 2 of 58 (1 complete) This Test: 70 pts possible Question He
ID: 391358 • Letter: T
Question
This Question: 2 pts 2 of 58 (1 complete) This Test: 70 pts possible Question Help Lori Cook produces Final Exam Care Packages for resale by her soronity. She is currently working a total of 5 hours per day to produce 160 care packages. a) Lon's productivity packageshour (round your response to two decimal places). Lori thinks that by redesigning the package she can increase her total productivity to 180 care packages per day b) Lon's new productivitypackageshour (round your response to two decimal places c) If Lori redesigns the package, the productivity increases by )% (enter your response as a percentage rounded to two decimal places. Enter your answer in each of the answer boxesExplanation / Answer
Solution(a)
Lori Productivity = Total packages produced / Total no. of hour worked = 160/5 = 32
Solution(b)
Now lori's Productivity = (total packages prouced)/ total no of hours worked = 180/5 = 36
Solution:
Increased productivy = (newer productivity)-(older productivity) / Older productivity
= (36-32)/32 = 4/32 = 0.125
So productivity increase by 12.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.