Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Determine the manufacturing cost per product if the percentage of good-quality f

ID: 394463 • Letter: D

Question

Determine the manufacturing cost per product if the percentage of good-quality file cabinets is increased from 84% to 90%. Round your answer to 2 decimal places, the tolerance is +/-0.5.

2 Question Answer the following questions. (a1) Correct. The Colonial House Furniture Company manufactures two-drawer oak file cabinets that are sold unassembled through catalogs. The company initiates production of 234 cabinet packages each week. The percentage of good-quality cabinets averages 84% per week, and the percentage of poor-quality cabinets that can be reworked is 34%. If the direct manufacturing cost per cabinet is $39 and the rework cost is $31, hat is the manufacturing cost per good product? Round your answer to 2 decimal places, the tolerance is +/-0.05. Manufacturing cost per good product = $ 45.49r cabinet LINK TO TEXT Attempts: 2 of 2 used (a2) Determine the manufacturing cost per productifthe percentage ofgood quality le cabinetss increased from 84% 90% Round your answer to 2 dec mal places, the tolerance is + -0.5

Explanation / Answer

Total number of cabinets produced per week = 234

Number of good cabinets per week =84% of 234 =196.56

Number of poor quality cabinets produced per week

= Total number of cabinets produced per week – Number of bad cabinets produced per week

= 234 – 196.56

= 37.44

Therefore, number of reworked cabinets ( reworked percentage @34%)

= 34% of 37.44

= 12.73

Therefore , total number of good cabinets including reworked cabinets

= 196.56 + 12.73

= 209.29

Direct manufacturing cost of 234 cabinets

= $39/ cabinet x 234 cabinets

= $9126

Reworking cost of 12.73 cabinets

= $31 / cabinet x 12.73 cabinets

= $394.63

Total cost

= Direct manufacturing cost + Reworking cost

= $9126 + $394.63

= $9520.63

Therefore , a total cost of $9520.63 is incurred in producing 209.29 good products

Thus, manufacturing cost per good product

= $9520.63/209.29

= $45.49

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote