Complete the problems below. You must show your work to receive full credit. Pro
ID: 394902 • Letter: C
Question
Complete the problems below. You must show your work to receive full credit.
Problem: A manufacturing company is negotiating with a potential supplier for the purchase of 150,000 components. The manufacturer uses reverse pricing analysis to estimate the supplier’s variable costs are $7.00 per unit and that fixed costs, depreciation, overhead, etc., are $55,000. The supplier quotes a selling price at $12 per unit. Calculate the estimated average cost per unit. Do you think the supplier is asking too much for their parts? Could the purchasing department negotiate a better price? Explain your answer.
Explanation / Answer
Solution:
Given in the question
Variable cost =7 per unit
Fixed cost = 55000
No. Of components = 150000
Selling price =12 per unit
So manufacturing company cost per unit = (55000/150000)+7
= 7+0.36666 =7.37 per unit
So estimated average cost per unit is 7.37 per unit.
Yes, supplier is asking too much for their parts.
As we can see the margin per unit is 4.63per unit.
So the purchasing department could negotiate for better price.
As there is good margin for selling department.
So purchasing department could negotiate a better price.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.