For this question consider hiring another worker and duplicating Operation C as
ID: 397524 • Letter: F
Question
For this question consider hiring another worker and duplicating Operation C as shown in the diagram below. The two workers work on successive products; they don’t work on the same product at the same time. The product still requires the five Steps (A, B, C, D, E)
Consider the process shown in Question 2. A proposal has been made to combine the two operations A and B. In other words, the two workers currently working on A and B separately, will now each do both A and B before passing the unit on to one of the two workers the next station (C). This involves an additional minute switching from A to B, so the time needed to do both A and B becomes 8 minutes. What is the impact of this proposal on the process – cycle time, capacity in an 8-hour day, and overall utilization?
4 min 8 min 6 min 5 min 3 min 8 minExplanation / Answer
Subsystem 1 = A and B
Sub system 2 = 2 items of C
Sub system3 = D
Sub system 4 = E
The effective processing time of the subsystem 1
= Total processing of A+B/ 2 ( i.e. number of workers)
= 8 /2
= 4 minutes
The effective processing time of the subsystem 2
= 8/2
= 4 minutes
The effective processing time of the subsystem 3
= 6 minutes
The effective processing time of subsystem 4
= 5 minutes
Out of above, subsystem 3 is the bottleneck since it has the maximum effective processing time of 6 minutes.
The cycle time of the whole process will be same as the processing time at bottleneck susbsystem.
Therefore, cycle time of the proposed system = 6 minutes/ product
Capacity of the system in an 8 hour ( i.e. 480 minutes ) day = 480 / 6 = 80 products
Overall utilization of the system
= Sum of effective processing time of 4 subsystems/ ( 4 i.e. number of subsystem x 6 minutes cycle time)x 100
= ( 4 + 4 + 6 + 5 ) / ( 4 x 6 ) x 100
= ( 19/24) x 100
= 79.17% ( rounded to nearest whole number )
CYCLE TIME = 6 MINUTES
CAPACITY IN AN 8 HOUR DAY =80 PRODUCTS
OVERALL UTILIZATION OF THE SYSTEM = 79.17%
CYCLE TIME = 6 MINUTES
CAPACITY IN AN 8 HOUR DAY =80 PRODUCTS
OVERALL UTILIZATION OF THE SYSTEM = 79.17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.