Northwest Hospital currently buys surgical gloves in lots of 1,500 boxes once ev
ID: 401502 • Letter: N
Question
- Northwest Hospital currently buys surgical gloves in lots of 1,500 boxes once every four months. Under this ordering policy, demand for gloves will be completely satisfied with no surplus and no shortage. The carrying cost is $15.00 per box per year, which is equivalent to 10% of the cost per box. The ordering cost is $150 per order. What is the cost of one box of gloves?
- Under the current ordering policy (i.e., 1,500 boxes every four months), what is the annual total inventory holding cost?
- Under the current ordering policy, what is the annual total ordering cost?
Explanation / Answer
ANSWER1)
carrying cost is $15.00 per box per year, which is equivalent to 10% of the cost per box
hence 15.00= 0.1*C
Cost =$150 dollar
ANSWER 2)
annual total inventory holding cost =( I*C*Q/2) = 0.1*150*1500*2= $11250
ANSWER 3)
annual total ordering cost = 3*order cost = 3*150 = $450
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.