Chapter 13 ICE Name: Problem 13.1, page 450 A general-purpose auto-repair garage
ID: 415035 • Letter: C
Question
Chapter 13 ICE Name: Problem 13.1, page 450 A general-purpose auto-repair garage has one mechanic who specializes in muffler in installations Customers seeking service at an average rate of 2 per hour, with a Poisson distribution. T average time to install a muffler is 20 minutes, with negative exponential distribution. a. On arrival at the garage, how many customers should one expect to find in the system? Problem 13.2, page 450 A business school is considering replacing its copy machine with a faster model. Past records show that the average student arrival rate is 24 per hour, Poisson distributed, and that the service times are distributed exponentially. The selection committee has been instructed to consider only machines that will yield an average turnaround time (i.e., expected time in the system) of 5 minutes or less. What is the smallest processing rate per hour that can be considered?Explanation / Answer
Arrival rate (A) = 2 per hour
Service rate (S) = 20 minutes or 6/20 = 3 per hour
Average number of customers waiting in system = Lq + r
Lq = A^2/(S*(S-A)) = 2^2/(3*(3-2)) = 4/3
r = A/S = 2/3
Average number customers = 4/3+2/3 = 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.