You have a process that is comprised of several steps. The steps are completed s
ID: 415759 • Letter: Y
Question
You have a process that is comprised of several steps. The steps are completed sequentially as listed in the table below. There is sufficient work in process inventory such that the bottleneck operation is not starved (without work) at any point. Demand for the product produced in this process is 34 units per day and you work an 8 hour shift (8 hours of actual work). The goal is to have a Global Process Cycle Time of 94% of the Takt Time. Given the Global Process Cycle Time for this process, first, determine the lowest Takt Time that you can accommodate at this time. Second, determine the number of units you can promise customers per 8-hour shift based on this Takt Time. That is, once you have determined the lowest Takt Time, how many units could you expect in an 8-hour shift (partial units are acceptable since production can carry over to multiple days tep Time B 10 D 12 12 G 11 10 8 K aExplanation / Answer
Demand rate = 34 units per day
Available time = 8 hours per day
takt time = Available time / Demand rate = 8 hours per day / 34 units per day = 8*60 minutes / 34 units = 14.12 minutes per unit
Global Process Cycle Time = 14.12*94% = 13.27 minutes per unit
Total task time = 11+10+7+12+11+11+11+10 = 83 minutes
Lowest takt time that can be accommocated = Maximum of the task times of the 8 stpes = 12 minutes
Based on this takt time, number of units that can be promised = 8*60/12 = 40 units per day
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.