Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. Harry\'s Sandwich Shop uses a process costing system for its foot-long sub sa

ID: 416492 • Letter: 3

Question

3. Harry's Sandwich Shop uses a process costing system for its foot-long sub sandwiches and carries no beginning or ending Work in Process inventories. During 2017, the company produced and sold 5,000 subs and incurred the following costs: Total $5,600 8,800 I7,200 $21,600 Per equivalent unit $1.12. Direct material Direct labor Manufacturing overhead Total 1.76 1.44 $4.32 The current selling price is $6.25 per sub and the gross profit for 2017 was ($6.25 x 5,000)-($4.32 x 5,000) = $9,650. Sales projections for 2018 at the current price look flat, but the manager believes that if the sales price is reduced to $5.80, sales volume would increase by 600 units. Assume that direct material and direct labor are variable costs and that manufacturing overhead costs are primarily fixed. Should Harry's Sandwich Shop lower the selling price?

Explanation / Answer

To be calculated:

Whether Harry should lower the selling price of sandwiches or not.

Given values:

Current sales volume = 5000 subs

Current per equivalent unit costs = $4.32

Current selling price = $6.25

Current profit = $9,650

Solution:

Suggested selling price = $5.80

Projected sales volume = 5000 + 600 = 5600 subs

Manufacturing overhead (fixed cost) = $7200 or $1.44 per unit

New direct material costs (variable cost) = $5600 + ($1.12 x 600) = $5600 + $672 = $6,272

Per equivalent direct material cost = $6,272 / 5600 = $1.12 per unit

New direct labour costs (variable cost) = $8800 + ($1.76 x 600) = $8800 + $1056 = $9,856

Per equivalent direct labour cost = $9,856 / 5600 = $1.76 per unit

Total per equivalent unit costs = $4.32

Profit = Revenue - Costs

New Profit = ($5.80 x 5600) - ($4.32 x 5600)

New Profit = $32,480 - $24,192

New Profit = $8,288

Earlier profit = $9,650

Reduction in profit = $9,650 - $8,288

Reduction in profit = $1,362

Although, by reducing the price of the sandwiches, the sales volume will increase by 600 units but the overall profit of the Harry's sandwich shop will decrease by $1,362. Therefore, Harry should not reduce the selling price of the sandwiches.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote