A lawnmower manufacturer has a unit cost of $140 and wishes to achieve a margin
ID: 418370 • Letter: A
Question
A lawnmower manufacturer has a unit cost of $140 and wishes to achieve a margin of 30% based on selling price. If the manufacturer sells directly to a retailer who then adds a set margin of 40% based on selling price, determine the retail price charged to consumers.
Please note: I figured this one way and my partner another -- both are below which is right and why?
40 * 1.3 * 1.4 = 254.8
Manufacturer sells to retailer for
140 * 1.3 = 182
Retailer sells it to consumer for
182 * 1.4 = 254.8
$254.80
OR
Explanation / Answer
The manufacturer is selling the goods to Retailer and therefore retailer is the customer.
The manufacturer makes a margin of 30% on its selling price to retailer
Since,
Selling price - Margin = Manufacturing cost
Or, Selling price – 0.3x Selling price = Manufacturing cost
Or, 0.7 x Selling Price = Manufacturing cost = $140
Or, Selling price = $140/0.7 = $200
The selling price of manufacturer is the purchase cost of retailer . The retailer makes a margin of 40% on its selling price to retail customer.
Since,
Selling price to retailer – Margin = Purchase cost of retailer
Or, Selling price to retailer – 0.4 x Selling price to retailer = Purchase cost of retailer
Or, 0.6 x Selling price to retailer = Purchase cost of retailer = $200
Or, Selling price to retailer = $200/0.6 = $333.33
NOTE: IT IS IMPORTANT TO NOTE THAT APPLICABLE MARGIN IS ON “SELLING PRICE” AND NOT ON “COST “ OF THE PRODUCT AND THAT’S WHY ABOVE METHODOLGY HAS BEN ADOPTED AND YOUR PARTNER HAS ADOPTED THE RIGHT METHOD OFCALCULATION
RETAIL PRICE CHARGED TO CUSTOMER = $333.33
RETAIL PRICE CHARGED TO CUSTOMER = $333.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.