15. Jill, the office manager of a desktop publishing outfit, stocks replacement
ID: 418476 • Letter: 1
Question
15. Jill, the office manager of a desktop publishing outfit, stocks replacement toner cartridges for laser printers. Demand for cartridges is approximately 30 per year and is quite variable (i.e., can be represented by the Poisson distribution). Cartridges cost $100 each and require 3 weeks to obtain from the vendor. Jill uses a (Q, r) approach to control stock levels. (a) If Jill wants to restrict replenishment orders to twice per year on average, what batch size Q should she use? Using this batch size, what reorder point r should she use to ensure a service level (i.e., probability of having the cartridge in stock when needed) of at least 98 percent?Explanation / Answer
One of the performance measure of a (Q,r) model is
Average Order Frequency F(Q,r) = D/Q.
Where Q = Order Quantity and D = Demand.
1) Using this above equation of Average Order Frequency F we can solve and get the Batch Size as per the problem given as follows.
Given that, D = 30/year, F = 2/year
Therefore, Q = D/F = 30/2 = 15 Quantities.
2) But, if Jill wants to restrict replenishment orders to 6 times per year on average, then the batch size Q should be as follows.
D = 30/year, F=6/year
Then, Q = D/F = 30/6 = 5 Quantities.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.