Live Trap Corporation received the data below for its rodent cage production uni
ID: 421312 • Letter: L
Question
Live Trap Corporation received the data below for its rodent cage production unit. OUTPUT 49, 620 cages Sales price: $3.80 per unit INPUT 640 labor hours Production time Wages Raw materials (total cost) Component parts (total cost) 15,450 $7.80 per hour $31,250 Find the total productivity in Units Sold and Dollars of Sales per Dollar Input. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Total Productivity per dollar input per dollar input Units sold Sales (dollars)Explanation / Answer
Total labour hours = 640
Labour cost per hour = $7.8
Total labour cost = 640 * 7.8 = $4992
Total cost of raw materials = $31250
Total cost of components = $15450
Total cost of inputs = $4992 + 31250 + 15450 = $51692
Total units of cages sold = 49620
Sales price per cage = $3.8
Total revenue from the sales of cages = 49620 * 3.8 = $188556
Total productivity in units sold per dollar input = Total units of cages sold / Total cost of inputs
= 49620 / 51692
= 0.96 units sold per dollar input
Total productivity in sales per dollar input? = Total revenue from the sales of cages? / Total cost of inputs?
= 188556 / 51692
= 3.65 sales per dollar input
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.