Operations MGMT Summer-1 2018 Prof MGMT S Review Test: Chapter S6-A Score: 0 of
ID: 421731 • Letter: O
Question
Operations MGMT Summer-1 2018 Prof MGMT S Review Test: Chapter S6-A Score: 0 of 1 pt 4 of 9 v Test Score: 66 67%, 6 of 9 pts Problem 6s.51 As the supervisor in charge of shipping and receiving, you need to determine the average oufgoing quality in a plant where the known incoming lots from your assembly line have an avera Your plan is to sapie 80 units of every 1,000 ialt The number of defects in a sample is not to exceed 3. Such a plan ge defective rate of40% provides you with a probability of acceptance of each lot of 079 (79%). as aExplanation / Answer
Rho =[0.04(1-0.04)/80]0.5 = 0.0219
For 79%, the z table will give us the value as 0.85
So upper control limit UCL= 0.04+0.85*0.219 =0.0586
So te average utgoing quality is =5.86%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.