QUESTION 3 A health club has 3 employees who work on lead generation. Each emplo
ID: 422086 • Letter: Q
Question
QUESTION 3 A health club has 3 employees who work on lead generation. Each employee works 35 hours a week, and is paid SI8 an hour. Each employee identifies an average of 305 possible leads a week from a list of 8,000 names. Approximately 10 percent of the leads become members and pay a one-time fee of $150. Material costs are $180 per week, and overhead costs are $988 per week. Calculate the multifactor productivity for this operation in fees generated per dollar of input. The multifactor productivity for this operation in fees generated per dollar of input (round to 4 decimal places)Explanation / Answer
Input
Payment done to the 3 employees in a week = 3*35*18 = $1890
Material Cost per week = $180
Overhead Cost per week = $988
Total Cost involved = $(1890+180+988) = $3058
Output
Total number of leads identified by the 3 employees = 3*305 = 915
Converted into members = 10% of 915 = 91.5
One time fee paid by these members = 91.5*150 = $13725
Therefore, the multifactor productivity for this operation in fees generated per dollar of input = $13725 / $3058 = 4.4882
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.