Given the following information, formulate an inventory management system. The i
ID: 422361 • Letter: G
Question
Given the following information, formulate an inventory management system. The item is demanded 50 weeks a year. Item cost Order cost Annual holding cost (%) Annual demand Average demand 9.00 $258.00 Standard deviation of weekly demand Lead time Service probability 30 per week 2 weeks 98% 30% of item cost 27,500 550 per weelk a. Determine the order quantity and reorder point. (Use Excel's NORMSINV) function to find your z- value and then round that z-value to 2 decimal places. Do not round any other intermediate calculations. Round your final answers to the nearest whole number) Optimal order quantity Reorder point 2292 units 1088 unitsExplanation / Answer
Answer to question a :
Following data are provided :
Annual demand = D = 27500
Order cost = Co = $258
Annual unit holding cost = Ch = 30% of item cost = $ 0.3 x 9 = $2.7
Optimal order quantity ( EOQ )
= square root ( 2 x Co x D/ Ch )
= square root ( 2 x 258 x 27500 / 2.7)
= 2292.49 ( 2292 rounded to nearest whole number )
Z value for service probability of 98% = NORMSINV ( 0.98 ) = 2.0537 ( 2.05 rounded to 2 decimal places )
Standard deviation of weekly demand = 30
Lead time = 2 weeks
Therefore, standard deviation of demand of demand during lead time
= Standard deviation of weekly demand x Square root ( Lead time )
= 30 x Square root ( 2 )
= 30 x 1.414
= 42.42
Therefore,
Safety stock = Z value x Standard deviation of demand during lead time= 2.05x 42.42 = 86.96 ( 87 rounded to next higher whole number )
Reorder point
= Average weekly demand x Lead time ( weeks ) + Safety stock
= 500 x 2 + 87
= 1000 + 87
= 1087
OPTIMAL ORDER QUANTITY ( EOQ ) = 2292
REORDR POINT = 1087
OPTIMAL ORDER QUANTITY ( EOQ ) = 2292
REORDR POINT = 1087
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.