6, Pioneer Chicken advertises \"lite\" chicken with 30% fewer calories than stan
ID: 424089 • Letter: 6
Question
6, Pioneer Chicken advertises "lite" chicken with 30% fewer calories than standard chicken. When the process for "lite" chicken breast production is in control, the average chicken breast contains 420 calories, and the standard deviation in caloric content of the chicken breast population is 25 calories. Pioneer wants to design a mean chart to monitor the caloric content of chicken breasts, where 25 chicken breasts would be chosen at random to form each sample. What are the limits with three standard deviations (z-3) from the target? LCL =x-1?Explanation / Answer
X=420.
Z=3
Sd = 25
N = 25
UCL = x + z* (sd/sqrt(N))
= 420 + 3*(25/sqrt(25)) = 435
LCL = 420 - 3*(25/SQRT(25)) = 405
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.