Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

One employee is in charge of the following activities at a refreshment stand: Ac

ID: 427429 • Letter: O

Question

One employee is in charge of the following activities at a refreshment stand:

Activity

Activity Time per Customer

Greet customer

5 seconds

Take order

25 seconds

Process order

1.5 minutes

Print receipt

30 seconds

If demand rate is 20 customers per hour and the process is not constrained by input raw materials, what are the flow rate (in customers per hour), utilization, and cycle time (in minutes per customer)?

Note: Here "cycle time" is the reciprocal of the Flow Rate.

A. 24, 1, 0.04

B. 24, 1, 2.5

C. 20, 0.83, 0.05

D. 20, 0.83, 3

E. None of the options provided are correct.

Activity

Activity Time per Customer

Greet customer

5 seconds

Take order

25 seconds

Process order

1.5 minutes

Print receipt

30 seconds

Explanation / Answer

To be calculated:

(a) Flow rate

(b) Utilization

(c) Cycle time

Given values:

Greet customer = 5 seconds

Take order = 25 seconds

Process order = 1.5 minutes = (1.5 x 60) = 90 seconds

Print receipt = 30 seconds

Demand rate = 20 customers per hour

Solution:

Before calculating flow rate, we need to compute the values of processing time and process capacity first. From the given information, processing time and process capacity are calculated as below:

Processing time = Sum of processing times of all the given activities

Processing time = (5 + 25 + 90 + 30) seconds

Processing time = 150 seconds

Process capacity = Time in seconds / Processing time

Process capacity = (60 minutes/hour x 60 seconds/minute) / 150 seconds

Process capacity = 24 customers per hour

Now,

(a) Flow rate is calculated as;

Flow rate = Minimum of (Demand and Process capacity)

Flow rate = Minimum of (20 and 24)

Flow rate = 20 customers per hour

(b) Utilization is calculated as;

Utilization = Flow rate / Process capacity

Utilization = 20 customers per hour / 24 customers per hour

Utilization = 0.83

(c) Cycle time is calculated as;

Cycle time = 1/Flow rate

Cycle time = (1 / 20 customers per hour) x 60 minutes/hour

Cycle time = 3 minutes per customer

Answer: (D) 20, 0.83, 3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote