5. The most recent monthly income statement for Benner Stores is given below: To
ID: 427662 • Letter: 5
Question
5. The most recent monthly income statement for Benner Stores is given below: Total Store A Store B Sales Variable expenses Contribution margin Traceable fixed expenses Store segment margin Common fixed expenses Net operating income $1,000,000 $400,000 $600,000 580,000 160,000 420,000 420,000 240,000 180,000 300,000 100,000 200,000 120,000 140,000 (20,000) 50,000 20,000 30,000 70,000 $120,000 S(50,000) Due to its poor showing, consideration is being given to closing Store B. Studies show that if Store B is closed, also show that closing Store B would result in a 10 percent decrease in sales in Store A company allocates common fixed expenses to the stores on the basis of sales dollars. one-fourth of its traceable fixed expenses will continue unchanged. The studies . The Required: Determine the monthly financial advantage (disadvantage) of closing Store BExplanation / Answer
Sales will drop by 10% so the new sales figure is = 0.9*400000 = 360000
As the sales is droppig by 10%, the variable expense would also drop by 10 %, so the new Variable expense figure is = 0.9*160000 = 144000
One fourth of the Traceable fixed expense would continue to be incurred, which will get added to the new Traceable Fixed expense, which would be = 100000 + 0.25*200000 = 150000
The common fixed enpense would now be completely spent by Store A. Thus Common Fixed Expense will be 50000
Now we shall make the calculations-
Sales - 360000
Variable Expense = 144000
-----------------------------------------
Contribution Margin = 360000-144000 = 216000
Traceable Fixed Expenses = 150000
------------------------------------------
Store segment margin = 216000-150000 = 66000
Common Fixed Expense = 50000
------------------------------------------
Net Operating Income = 16000
We shall see that the Operating Income decreases from 70000 to 16000 inspite of closing Store B. This is a disadvantageous situation and hence should be avoided. The Monthly Financial Disadvantage = 70000-16000 = 54000
Please Like & Provide your reviews in comments. :-)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.