Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mankato manufacturing company uses 6000 packing crates a year, which it purcha

ID: 431384 • Letter: A

Question

A mankato manufacturing company uses 6000 packing crates a year, which it purchases at a cost of $10 each from a supplier in Texas. An annual carrying (holding) cost is estimated to be 20 percent of the price per crate. Ordering cost is $60 per order.

Suppose this company is also capable of producing the same packing crates at its own plant by making additional capital investment $12,000 for extra machines and equipment. The production rate will be 8000 crates per year. Setup costs would be $400 per setup, and unit manufacturing cost would be $9 per crate. Should the company puchase or make? Why? Show all your work.

Explanation / Answer

Following are the relevant details for determining Economic Order quantity ( EOQ ) at which sum of annual ordering plus inventory holding cost is minimized :

Annual demand = D = 6000 crates

Annual unit holding cost = Ch = 20% of $10 = $2

Ordering cost = Co = $60

Therefore,

Economic order quantity ( EOQ )

= Square root ( 2 x Co x D/ Ch )

= Square root ( 2 x 60 x 6000/ 2)

= 600

Annual ordering cost = Co x D/ EOQ = $ 60 x 6000/ 600 = $600

Annual inventory holding cost = Ch x EOQ/2 = $2 x 600/2 = $600

Total annual inventory related cost = $600 + $600 = $1200

Following are the relevant details for determining Economic production Quantity ( EPQ) which will minimize sum of annual set up cost plus annual inventory holding cost :

Annual demand = D = 6000 crates

Set up cost = Cs = $400

Annual unit inventory holding cost = Ch = 20% of $9 per crate = $1.8

Economic Production quantity ( EPQ )

= Square root ( 2 x Cs x D/Ch)

= Square root ( 2 x 400 x 6000/1.8)

= 1632.99 ( 1633 rounded to nearest whole number )

Annual set up cost = Cs x D/EPQ = $400 X 6000/1633 = $1469.68

Annual inventory holding cost

= Ch x EPQ/ 2 x ( 1 – Demand per year/ Production rate per year)

= $1.8 x 1633/2 x ( 1 – 6000/8000)

= $1.8 x 816.5 x 0.25

= $367.42

Annual inventory related cost = $1469.68 + $367.42 = $1837.1

Since total annual inventory related cost ( $1200) in case of ordering < Total annual inventory related cost in case of producing ( $1837.1) , the company should purchase instead of making

ANSWER : THE COMPANY SHOULD PURCHASE INSTEAD OF MAKING

ANSWER : THE COMPANY SHOULD PURCHASE INSTEAD OF MAKING

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote