Assume the following when determining the right stock level for snowshoes. 1) As
ID: 431736 • Letter: A
Question
Assume the following when determining the right stock level for snowshoes.
1) Assume weekly demand is normally distributed with mean 9 and standard deviation 3.
2) There are 26 rental opportunities in a season. Snow shoes are rented for $40
3) The average lifespan of snowshoes is 5 years
4) REI charges a 67% markup, meaning the $200 retail price implies that the purchase price for REI is 200/1.67 = $1.20
What is the cost of having a pair of snow shoes go unrented for a weekend of their useful life? (Think overage)
A) $4.82
B) $0.82
C) $0.92
D) $9.92
What is the "cost" of not having a snowshoe that someone can rent (ignore that the person might instead buy a snowshoe and just focus on lost rental revenue).
A) $44
B) $32
C) $40
D) $120
What is the profit-maximizing service level for rental snowshoes?
A) .911
B) .879
C) .978
D) .789
How many rental snowshoes should they stock?
A) 10
B) 17
C) 15
D) 13
Explanation / Answer
Retail price = $ 200
MArkup = 67 %
Therefore, purchase cost = 200/1.67 = $ 120
Life span = 5 years * 26 weeks = 130 per week
Cost per week = $ 120 / 130 weeks = $ 0.92
1. C) $ 0.92
Overage cost, Co = cost per week = $ 0.92
2. C) $ 40
Underage cost, Cu = Opportunity lost to earn a rental of $ 40 = $ 40
3. C) 0.978
Profit maximizing service level = Cu/(Cu+Co) = 40/(40+0.92) = 0.978
4. C) 15
For service level of 0.978, z = NORMSINV(0.978) = 2
Number of snowshoes they should stock = mean demand + z * std dev of demand = 9 + 2*3 = 15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.