Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Transportation service is considering improving the shuttle service capacity dur

ID: 432209 • Letter: T

Question

Transportation service is considering improving the shuttle service capacity during morning hours from city T to city M. The analyst predicts the demand for this service during morning hours is 500 persons per hour. And the average transportation time is 20 minutes (including the time for the shuttles to go to M and return to T). Each shuttle has 40 seats. How many shuttles are needed for this service?

Round the answer to the nearest whole number. For example, if your answer is 2543.65, round to 2544; if you answer is 2543.12, round to 2543.

Explanation / Answer

Shuttle capacity is 40 seats

One round takes 20 minutes

Number of rounds per hour by a shuttle = 60/20 = 3

Number of passengers transferred per hour by a shuttle = 40*3 = 120

Demand = 500 persons per hour

Number of shuttles required = Demand/Number of passengers transferred per hour by a shuttle = 500/120 = 4.17

So, 4 shuttles are required

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote