Jim and Jerry run a shoe in the south side of the town. Jim can make 5 pairs of
ID: 442143 • Letter: J
Question
Jim and Jerry run a shoe in the south side of the town. Jim can make 5 pairs of shoes in a day and Jerry can make 4 pairs per day. The rent for the workshop is $50 per day. The material costs for 9 pairs of shoes are $100. The energy costs is $10 per day. Jim’s wage is $30/hr and Jerry’s wage is $25/hr. Assume, 8 hrs/day. LS1.
What is Jim’s Labor productivity? Express as shoes/hour. (5 Points)
LS2. What is Jerry’s Labor productivity? Express as shoes/hour. (5 points)
LS3. What is the multifactor productivity of the shop? Express as shoes/$. (5points)
Explanation / Answer
Total number of hours per day=8 hours
Jim Labor Productivity=Jim Output/Manhours =5/8=0.625 shoes/hour
Multi Factor productivity=Total Output/Total cost
Total Cost=Rent + Material cost+ Energy cost + Jim wage+ jerry wage
Total Cost =50+100+10+30*8+25*8=$600
Multi Factor productivity=9 unit/$600= 0.015 shoes/$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.