Question: Repair calls are handled by one repairman at a photocopy shop. Repair
ID: 442909 • Letter: Q
Question
Question:
Repair calls are handled by one repairman at a photocopy shop. Repair time, including travel
time, is exponentially distributed, with a mean of 1 hour and 20 minutes per call. Requests for copier repairs
come in at a mean rate of five per eight-hour day (assume Poisson distribution). Determine:
a. The average number of customers awaiting repairs.
b. System utilization.
c. The amount of time during an eight-hour day that the repairman is not out on a call.
d. The probability of two or more customers in the system.
Please show show how you did it.
Explanation / Answer
Mean rate of five per eight-hour day implies arrival rate is 5 per day (per 8hours).
All inclusive repair time has mean 1 hour and 20 minutes implies service rate is 6 (480/80) per day (per 8 hours).
As arrivals follows Poisson distribution and service time follows exponential distribution so formulas for M/M/1 queue system are applicable.
The average number of customers awaiting repairs =(Arrival rate)2 / (service rate*(service rate-arrival rate))=25/6
say 4.17approx. and average number in the queue system is arrival rate/(service rate-arrival rate) = 5/1=5 per day
b. System utilization = arrival rate/service rate = 5/6=83.33%
c. The amount of time repairman idle = 1 - system utilization = 1 - (5/6) = 1/6 of day(8 hours)
That is =80 minutes ( 1hour and 20minutes)
d. The probability of two or more customers in the system is using formula for Prob.( n>= 2) = (arrival rate/service rate)2 where n represents number of customers in the queue system, 25/36 = .69444
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.