The Cool-Tech Company produces various types of fans. In May, the company produc
ID: 443365 • Letter: T
Question
The Cool-Tech Company produces various types of fans. In May, the company produced 1,728 window fans at a retail price of $40 00 The company has 12 direct labor employees. During May, window fans were produced on 9 working days (of 8 hours each), and other produced on other days. Determine the Labor productivity of the window fans. The Cool-Tech Company also produces desk fans at a retail price of $25 00 During May, 1,872 desk fans were produced on 11 working days (of 8 hours each) by 12 direct labor employees. But on one day, two employees called in sick. Determine the labor productivity of the desk fans ($ per labor hour) Here is additional information about the Cool-Tech Company (see (a) & (b)). There were 20 working days in May, during which the compensate for a Cool-Tech direct labor employee (including wages and fringe benefits) amounted to $25,00 per hour. The direct material cost of window fans is $10.00 per unit; the direct material cost of desk fans is $5.00 per unit The overhead expense incurred in operating the factory is $1,000 per working day. Determine the multi-factor productivity of the Cool-Tech Company in May.Explanation / Answer
a.
Correct Answer:
(B) $80 / hr
Working Note:
Labor hrs. = No. of labors* days of work * hours worked in a day = 12*9*8 = 864
Productivity = No. of fans * price = 1728*40 = 69120
Labor productivity for window fans = productivity / No. of labor hrs. = 69120 / 864
Labor productivity for window fans = $80 / labor hr
b.
Correct Answer:
(B) $45 / hr
Working note:
Productivity = No. of fans * price = 1872*25 = $46800
Net Labor hrs. = No. of labors* days of work * hours worked in a day – Absent labor hrs.
Net Labor hrs. =12*11*8 – 2*1*8 = 1040
Labor productivity for window fans = productivity / No. of labor hrs. = 46800/1040
Labor productivity for window fans =$45 / labor hr
c.
Correct Answer:
(c) 1.23
Working note:
Multifactor productivity = Total productivity in dollars / (cost of labor hrs. for window fan + cost of labor hrs. for desk fan + direct material cost for window and labor fan + total overhead expenses for the month)
Multifactor productivity = (69120+46800)/( (25*864+25*12*11*8 – 2*1*8)
+ (1728*10 + 1872*5) + 20*1000)
Multifactor productivity = 1.225 = 1.23 approx.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.