Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone help me with this please HW 7: The Flowervendor Problem Somebody in

ID: 443659 • Letter: C

Question

Can someone help me with this please

HW 7: The Flowervendor Problem

Somebody in South America sells flower bouquets. Demand for bouquets is randomly distributed:

Demand

Probability

0

3%

1

10%

2

12%

3

35%

4

30%

5

10%

6 or above

0%

Each bouquet costs the flower girl $1,000 pesos to procure, and the retail price is $12,000 pesos. She can salvage unsold flowers $200 per bouquet. Please note than whenever a customer comes and she has stocked out, her loss in prestige (goodwill cost) is equivalent to $1,700 pesos per unsatisfied customer.

Fill the profits in each of the cases in the following table

Demand

Profit
if Q= 0

Profit
if Q= 1

Profit
if Q= 2

Profit
if Q= 3

Profit
if Q= 4

Profit
if Q= 5

0

1

2

3

4

5

Use the values calculated in the above table to obtain expected profits at every level of Q in the table below.

Inventory

Expected Profit

Q = 0

1

2

3

4

5

How many units of inventory (i.e., bouquets) should the flower girl stock to maximize expected profit?

Demand

Probability

0

3%

1

10%

2

12%

3

35%

4

30%

5

10%

6 or above

0%

Explanation / Answer

If Supply = Demand; Profit per Banquet=12000-1000=$11000 peso

If Supply <Demand; Profit per Banquet on extra demand=-$ 1700 peso(loss)

If Supply >Demand; Profit per Banquet on extra supply=200-1000=-$800 peso(loss)

For Demand=2 and supply=3; Supply exceeds demand by 1 unit

Net Profit=2*11000+1*(-800)= 21200

For Demand=3 and supply=2; Demand exceeds Supply by 1 unit

Net Profit=2*11000+1*(-1700)= 20300

With Similar calculation :

Demand

Profit

Profit

Profit

Profit

Profit

Profit

if Q= 0

if Q= 1

if Q= 2

if Q= 3

if Q= 4

if Q= 5

0

0

-800

-1600

-2400

-3200

-4000

1

-1700

11000

10200

9400

8600

7800

2

-3400

9300

22000

21200

20400

19600

3

-5100

7600

20300

33000

32200

31400

4

-6800

5900

18600

31300

44000

43200

5

-8500

4200

16900

29600

42300

55000

Expected demand=0*0.03+1*0.1+2*0.12+3*0.35+4*0.3+5*0.1+6*0=3 unit

For Inventory=1; Profit=1*11000+(3-1)*(-1700)= 7600

For Inventory=4; Profit=3*11000+(4-3)*(-800)= 32200

Inventory(Q)

Expected Profit

0

-5100

1

7600

2

20300

3

33000

4

32200

5

31400

Maximum profit is achieved when inventory=3 unit, where profit=$33000 peso

Demand

Profit

Profit

Profit

Profit

Profit

Profit

if Q= 0

if Q= 1

if Q= 2

if Q= 3

if Q= 4

if Q= 5

0

0

-800

-1600

-2400

-3200

-4000

1

-1700

11000

10200

9400

8600

7800

2

-3400

9300

22000

21200

20400

19600

3

-5100

7600

20300

33000

32200

31400

4

-6800

5900

18600

31300

44000

43200

5

-8500

4200

16900

29600

42300

55000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote