A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the b
ID: 443767 • Letter: A
Question
A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $15,162 per month and variable costs of $2.93 per unit produced. Each item is sold to retailers at a price that averages $2.95
a) The volume per month is required in order to break even = (in whole number)
b) The profit or loss would be realized on a monthly volume of 61,000 units =
c) The volume is needed to obtain a profit of $16,000 per month = (in whole number)
d) The volume is needed to provide revenue of $23,000 per month = (in whole number)
Explanation / Answer
a) Fixed Cost = 15,162 Variable cost = $2.93/unit Selling price = $2.95/unit
Volume per month required to break even(selling price-fixed cost-variable cost = 0)
2.95x = 2.93x + 15162
0.02x = 15162
x = 758,100 units
b) In case x=61000
2.95*61000 - 2.93*61000 - 15162
= -$13,942
c) Profit = 16000
Therefore
2.95x - 2.93x - 15162 = 16000
0.02x = 31162
x = 1,558,100 units
d) Revenue = 23000
that is 2.95x = 23000
x = 7797 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.