A population of 80 adult squirrels resides on the school campus 1. The frequency
ID: 44409 • Letter: A
Question
A population of 80 adult squirrels resides on the school campus 1. The frequency of the A allele among these squirrels is .7. A second population of squirrels live on another campus (campus 2), there the frequency of the A allele is .5. During a severe winter, 20 squirrels from campus 2 migrated to campus 1 in search of food. These 20 squirrels stayed and became part of the population on campus 1.
What will the allele frequency of the A allele in the campus 1 squirrel population be after the migration?
Explanation / Answer
In campus 1, total number of squirrels = 80
Total number of alleles = 160
Frequency of allele A = 0.7
No of A alleles = 112
Campus 2, total number of squirrels = x (number not known)
Total number of alleles = 2x
Frequency of allele A = 0.5
Number of A alleles = 0.5 × 2x = x
Total number of A alleles = total number of squirrels (the A allele and the other allele occur in the same frequency, that is, o.5)
Number of squirrels migrated to campus 1 = 20
Total number of squirrels after migration, at campus 1 = 100
Total number of alleles for the given locus = 200
Number of A alleles added from campus 2 = 20
Total number of A alleles present now, after migration = 112 + 20 = 132
Frequency of allele A after addition of squirrels from campus 2 =
The allele frequency of A in the campus 1 squirrel population after the migration of squirrels from campus 2 is 0.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.