A company stocks four items. Demand and other data for the items are given below
ID: 445298 • Letter: A
Question
A company stocks four items. Demand and other data for the items are given below- Inventory charge is 24% per year based on item cost. Ordering costs are as follows: $40 plus $15 per sku included in the order. For example, if an order includes items 2 and 4, then two skus are included, and therefore, the order cost is 40 + 2*15 = $70. Determine the annual costs of ordering, and inventory holding costs if each sku is ordered independently (simply use EOQ approach). Develop a joint replenishment ordering policy where all items (sku's) are included in each order. Determine the annual costs of ordering and inventory holding costs for thisExplanation / Answer
Ans 1 –
EOQ = SQRT (2 x Demand x Ordering cost / Holding cost)
EOQ for Sku 1 = SQRT (2 x 86500 x 55 / 0.24) = 6297
Number of orders to be placed = 86500 / 6297 = 14
Average inventory = EOQ / 2 = 6297 / 2 = 3149
Annual ordering cost = 55 x 14 = $770
Holding cost = Average inventory x holding cost per unit = 3149 x 0.24 = $756
EOQ for Sku 2 = SQRT (2 x 6250 x 55 / 0.48) = 1197
Number of orders to be placed = 6250 / 1197 = 5
Average inventory = EOQ / 2 = 1197 / 2 = 599
Annual ordering cost = 55 x 5 = $275
Holding cost = 599 x 0.48 = $288
EOQ for Sku 3 = SQRT (2 x 700 x 55 / 0.72) = 327
Number of orders to be placed = 700 / 327 = 2
Average inventory = 327 / 2 = 164
Annual ordering cost = 55 x 2 = $110
Holding cost = 164 x 0.72 = $118
EOQ for Sku 4 = SQRT (2 x 1000 x 55 / 0.96) = 339
Number of orders to be placed = 1000 / 339 = 3
Average inventory = 339 / 2 = 170
Annual ordering cost = 55 x 3 = $165
Holding cost = 170 x 0.96 = $163
Total annual ordering cost = $770 + $275 + $110 + $165 = $1320
Total holding cost = $756 + $288 + $118 + $163 = $1325
Ans 2 –
The ordering cost if all sku’s are included in each order = 40 + 4 x 15 = $100
The holding cost if all sku’s are included in each order = 0.24 + 0.48 + 0.72 + 0.96 = $2.4
The quantity to be ordered = 86500 + 6250 + 700 + 1000 = 94450
EOQ if all sku’s are included in each order = SQRT (2 x 94450 x 100 / 2.4) = 2806
Number of orders to be placed = 94450 / 2806 = 34
Average inventory = 2806 / 2 = 1403
Annual ordering cost = 34 x 100 = $3400
Annual holding cost = 1403 x 2.4 = $3367
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.