A hardware store bought a gross (12 dozen) of hammers, paying $602.40 for the to
ID: 447534 • Letter: A
Question
A hardware store bought a gross (12 dozen) of hammers, paying $602.40 for the total order. The retailer estimated operating expenses for this product to be 35% of sales, and wanted a net profit of 5% of sales. The retailer expected no markdowns. What retail selling price should be set for each hammer? [Hint: The way to handle this problem is to say that the Gross Profit Margin has to cover the 35% of expenses applicable to the product plus the 5% of net profit wanted. And once you know the GPM%, you know the Cost percentage of the Selling Price. ]
Show work (calculations), no excel.
Explanation / Answer
let the selling price be S
hence S-0.05S=602.40 + 0.35S
hence 0.6S=602.40
S=602.40/0.6=1004
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.