You want to estimate the average unit process time (a.k.a. activity time), p, at
ID: 447582 • Letter: Y
Question
You want to estimate the average unit process time (a.k.a. activity time), p, at a server. You are told that there are five identical parallel resources (m = 5), the server works for 8 hours or 480 minutes each day, the average utilization at this server during the work day is 0.8 (or 80%), and the customer arrival rate is 160 units / day. Among the options below pick the one that most correctly estimates the average unit Activity time, p, corresponding to the above data. Show Calculation.
a. Less than 2 minutes
b. At least 2 minutes but less than 5 minutes
c. At least 5 minutes but less than 8 minutes
d. At least 8 minutes but less than 11 minutes
e. At least 11 minutes but less than 13 minutes
f. At least 13 minutes but less than 15 minutes
g. At least 15 minutes
Explanation / Answer
Each Server Availability per day = 480 minutes
Total availability of 5 servers = 480*5 = 2400 min
Utilisation @80 = 2400*80 = 1920 minutes
Total process time = 1920 minutes
Customer arrival rate = 160 / day
Therefore average unit process time = total process time / customer arrival rate
= 1920 / 160 = 12 minutes
Answer - E ( atleast 11 min and less than 13 min)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.