Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Fort Worth Weapons Company was asked to bid on the barrel assembly for the 3

ID: 448154 • Letter: T

Question

The Fort Worth Weapons Company was asked to bid on the barrel assembly for the 30 mm recoilless rifle. The company estimates that it will take 10 hours to complete the 25th unit, and, based on historical data on similar barrel assemblies, an 85-percent learning curve is expected. a. What is the expected average time for the first two units? b. What is the approximate estimated time for the 100th unit? c. Repeat parts a and b above with a learning rate of 76 percent and 90 percent and compare the results. What can be concluded from this exercise?

Explanation / Answer

Tn=(T1) *n^(ln0.85/ln2)

where Tn=time for nth unit

given T25=10 hence t1= 10/(10^(ln0.85/ln2)=10/0.5828=17.16 hours

a) Time for 1st 2 units =T1+ T2= 17.16 +17.16*2^(ln0.85/ln2)=17.16+14.58=31.74 hours

b)T100= 17.16*100^(LN0.85/LN2)=5.83 HOURS

c) FOR LEARNING CURVE 76%

LN(0.76)/LN2= -0.3959

GIVEN T25=10 HENCE T1=10/10^(-0.3959)=24.88 HRS

T2=24.88*2^(-0.3959)=18.91 HENCE T1+T2=24.88+18.91=43.79 HOURS

T100=24.88*100^(-0.3959)=4.01 HRS

FOR LEARNING CURVE 90%

LN(0.9)/LN2= -0.152

HENCE T1=10/10^(-0.152)=14.19 HOURS

T2=14.19* 2^(-0.152)=12.77 HRS HENCE T1+T2=14.19+12.77=26.96 HRS

T100=14.19* 100^(-0.152)=7.05 HRS

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote