Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The table below shows monthly sales of a motorcycle store during the last two ye

ID: 449619 • Letter: T

Question

The table below shows monthly sales of a motorcycle store during the last two years. The commission for each motorcycle sale is $1,000. The manager wants to estimate how much money he will need for month 25.

Month

Sales

Month

Sales

1

195

13

155

2

210

14

120

3

190

15

135

4

170

16

110

5

180

17

122

6

156

18

97

7

134

19

85

8

155

20

110

9

145

21

85

10

165

22

78

11

128

23

66

12

135

24

45

a.       Plot and analyze your data.

b.      Forecast motorcycle sales and amount of money needed for month 25 using the Naïve method.

c.       Forecast motorcycle sales and amount of money needed for month 25 using MA3.

d.      Forecast motorcycle sales and amount of money needed for month 25 using MA4.

e.      Forecast motorcycle sales and amount of money needed for month 25 using ES with =0.2.

f.        Forecast motorcycle sales and amount of money needed for month 25 using ES with =0.6.

Month

Sales

Month

Sales

1

195

13

155

2

210

14

120

3

190

15

135

4

170

16

110

5

180

17

122

6

156

18

97

7

134

19

85

8

155

20

110

9

145

21

85

10

165

22

78

11

128

23

66

12

135

24

45

Explanation / Answer

a)

b) Naive Approach - Amount of money needed in the month 25 = amount of money in the most recent period i.e month 24 = $45000

Sales= 45

c) Amount of money in the month 25 = Moving average of last three months = ( 78000 + 66000 + 45000 )/ 3 = $63000

Sales = 63

d) Amount of money in the month 25 = Moving average of last four months = ( 85000+ 78000 + 66000 + 45000 )/ 4 = $68500 which is to be rounded off to $69000 as the number of motorcycles has to be a whole number

Sales = 68.5 rounded off to 69

e) For exponential smoothing method we would need the forecast for the 24th month which hasn't been provided in the question. So let's assume the forecast for the 24th month to be a moving average for the last four periods which = $84750

Therefore, amount of money for the 25th Month = forecast value of 24th month + 0.2 ( actual value of 24th month - forecast value of 24th month) = 84750 + 0.2 (45000 - 84750) = $76800 rounded off to $77000

Sales = 76.8 rounded off to 77

f) Similary, Amount of money for the 25th Month = forecast value of 24th month + 0.6 ( actual value of 24th month - forecast value of 24th month) = 84750 + 0.6 (45000 - 84750) = $60900 rounded off to $61000

Sales = 60.9 rounded off to 61

Month Sales Money Earned 1 195 195000 2 210 210000 3 190 190000 4 170 170000 5 180 180000 6 156 156000 7 134 134000 8 155 155000 9 145 145000 10 165 165000 11 128 128000 12 135 135000 13 155 155000 14 120 120000 15 135 135000 16 110 110000 17 122 122000 18 97 97000 19 85 85000 20 110 110000 21 85 85000 22 78 78000 23 66 66000 24 45 45000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote