Next year Baldwin plans to include an additional performance bonus of 0.25% in i
ID: 450879 • Letter: N
Question
Next year Baldwin plans to include an additional performance bonus of 0.25% in its compensation plan. This incentive will be provided in addition to the annual raise, if productivity goals are reached. Assuming the goals are reached, how much will Baldwin pay its employees per hour? Select: 1 $28.22 $31.04 $28.15 $29.63 Next year Baldwin plans to include an additional performance bonus of 0.25% in its compensation plan. This incentive will be provided in addition to the annual raise, if productivity goals are reached. Assuming the goals are reached, how much will Baldwin pay its employees per hour? Select: 1 $28.22 $31.04 $28.15 $29.63Explanation / Answer
Total raise = 5% + 0.25% = 5.25%
Present wages = $28.15
Baldwin will pay = $28.15 (1.0525) = $29.63
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.