Leland Price must pay $5,000 for six months from now and $10,000 one year from n
ID: 453412 • Letter: L
Question
Leland Price must pay $5,000 for six months from now and $10,000 one year from now. He wishes to purchase bonds so that together they form a portfolio of assets that exactly match his liabilities. Available bond are six-months zero-coupon $1,000bond that has a 3.0225% annual yield, and a one-year $1,000 par-value 6% bond with semiannual coupons and a 4% nominal yield (convertible semiannually). How much must Leland pay to purchase the bonds? Assume that he may buy any quantity he wishes of each bond.
So I have solved this problem and am reworking it. Where I am stuck is on the six month bond to calculate its price I used an interest of 1.51125%. I cannot figure out how I got that from the 3.0225%
I am stuck on how to convert the interest rate from an annual to a six month one.
Below is my work
3.0225 3o 50 2. 4708" So buy 9108 on l O 3 1.02 40Explanation / Answer
Present Value of 6-month zero-coupon bond = 1000/(1+1.51125%) = 985.1125
(Your assumption is right 1.51125% is calculated by converting the annual yield 3.0225% to semiannual, by dividing it by 2)
Present Value of 1 year bond =1000*2%/(1+3%)+1000*2%/(1+3%)^2+1000/(1+3%)^2 = 980.8653
So, to meet his future liabilities, Leland Price needs to purchase bonds for 5*985.1125 + 10*980.8653 = $ 14,734.22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.