Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm wants to produce 160 units in 8 hours (28800 seconds). The task tunes and

ID: 453848 • Letter: A

Question

A firm wants to produce 160 units in 8 hours (28800 seconds). The task tunes and sequencing requirement are as follows: Construct the precedence diagram. Determine the cycle time in seconds. Find minimum number of stations. Assign tasks by the longest task time. Calculate the efficiency. XYZ company wishes to assign a set of jobs to a set of machines. The following table provides data as to the cost of each job when performed on a specific machine. Solve the assignment problem ami find the minimizing costs Mike Brauer uses 4,000 per year of a certain subassembly that has an annual holding cost of $0.10 per unit. Each order placed costs Mike $2.00. Mike operates 200 days per year and has found that an order must be placed with his supplier 3 working days before he can receive that order. For this subassembly, find: the economic order quantity the average inventory level the optimal number of orders per year, the optimal number of days between 2 orders, the total annual cost (carrying cost + ordering cost). the reorder point. The historical demand for a product is: Forecast the demand in the 5^th week by using a naive approach. using a 4-week simple moving average. using a 4-wcck weighted moving average with weights of 0.4,0.3,0.2, and 0.1. using an exponential smoothing with a = 0.8 and the 4^th week forecast =170. finding the trend line y = a + bx, and using it to forecast.

Explanation / Answer

Answer of question no. 3.

We have

Annual demand D= 4000 unit

Ordering cost S = $ 2 per order

Holding cost H = $ 0.1 per unit per annum

Number of working days in a year is 200 day

a. Order quantity to minimize the cost is EOQ

EOQ = sqrt (2* D*S/H) = sqrt(2*4000*2/0.1) = 283 units

b. average inventory level = Q / 2 = 283 /2 = 141.5 units

Where Q = EOQ = 283 units

c. optimal number of order per year = annual demand / EOQ = 4000/283 = 14.13 orders

d. optimal number of days between two orders = No. of working days per year / number of orders

= 200 / 14.13 = 14.15 days

e. Annual total cost = total ordering cost + total carrying cost

= (D/Q)* S + (H*Q)/2 = (4000/283)*2 + (0.1*283)/2 = $42.42

Here EOQ = Q

f. Lead time is 3 day, if demand and lead time are both constant, the reorder point is simply

Daily demand * lead time = 20 * 3 =60 units

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote