Robert electric company produces electric bulbs of 40 W, 60W and 100 W. The week
ID: 454523 • Letter: R
Question
Robert electric company produces electric bulbs of 40 W, 60W and 100 W. The weekly production of these bulbs is 5,0000 10,000 and 15,000 bulbs respectively. The company employs 5 workers in a standard 40 h hour/week schedule. The employee cost is $10/hour. A production of 1000 bulbs (irrespective of type) requires materials worth $200, In addition, the factory incurs a fixed cost of $6000/week. The standard selling price of 100 bulbs is $30, $40,and $60, respectively.
what is the multifactor productivity ?
Explanation / Answer
Total Production = 5000 + 10000 + 15000 = 30000 units Cost Calculation Material Cost (30000 bulbs/1000 * $200 per 1000 bulbs) $6,000 Labor Cost (5 labors/week * 40 hours/week * $10 per hour) $2,000 Fixed Costs $6,000 Total Cost $14,000 Multifactor Productivity = Output/Cost of all Inputs = 30000 bulbs/$14000 = 2.1429 units of output per dollar of input cost
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.