Lillian Fok is president of Lakefront Manufacturing, a producer of bicycle tires
ID: 459210 • Letter: L
Question
Lillian Fok is president of Lakefront Manufacturing, a producer of bicycle tires. Fok makes 1,000 tires per day with the following resources: Labor: 400 hours per day dollar 12.00 per hour Raw Material: 21,000 pounds per day dollar 1.00 per pound Energy: dollar 5,000 per day Capital: dollar 10, 000 per day Labor productivity per labor hour for these tires = 2.5 tires/labor hour (round your response to two decimal places). Multifactor productivity for these tires = .0245 tires/dollar (round your response to four decimal places). The percent change in multifactor productivity if Fok can reduce the energy bill by dollar 950 per day without cutting production or changing any other inputs = percentage (enter your response as a percentage rounded to two decimal places).Explanation / Answer
a) Labor productivity = Production / Number of hours required
Number of labor hours required = 400
So, Labor productivity = 1,000 / 400 = 2.5 tires / labor hour
b) Multifactor productivity = Production / Total cost per day
Total Cost per day = Labor cost + Raw material + Energy + Capital
= (400 x $12) + (21,000 x $1) + $5,000 + $10,000
= $40,800
So, Multifactor productivity = 1,000 / $40,800 = 0.0245 tires / dollar of input.
c) New energy bill = Old - Reduction = $5,000 - $950 = $4,050
So, New Total Cost = (400 x $12) + (21,000 x $1) + $4,050 + $10,000 = $39,850
So, Multifactor productivity = 1,000 / $39,850 = 0.0251 tires / dollar of input.
So, percentage change in multifactor productivity = (New - Old) / Old = (0.0251 - 0.0245) / 0.0245 = 2.45%
So, the multifactor productivity will increase by 2.45%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.