You are managing a company that stocks and distributes hardware. The company emp
ID: 464092 • Letter: Y
Question
You are managing a company that stocks and distributes hardware. The company employs two purchasing agents who receive combined salaries of $90,000. They process 6,000 purchase requests per year. Average inventory in storage is $600,000, and the total cost of running the warehouse is $200,000. You are told that the company purchases 5,000 hammers per year at a cost of $5.34 per hammer.
a. Using the economic order quantity (EOQ) formula, how many hammers should be ordered at one time?
b. If the hammer vendor stated that it would charger $5,00 per hammer if you ordered 200 or more at a time, what should you do?
Explanation / Answer
Order cost = Combined salary of purchasing agents/ number of purchase request
= 90000/6000 = $15
I am considering the average inventory storage as number here
Annual Storage cost = Total warehouse cost/Average inventory Storage
= 200,000/600,000 = $ 0.33
Annual Hammer purchase = 5000
Economic order quantity (EOQ) = [(2 × 5000×15 )/ 0.33] = 674.199
Rounding off EOQ = 675 No.s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.